• Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
  • Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
  • Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
  • Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
  • Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
  • Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
  • Kıbrıs Köyü
  • Kıbrıs Köyü Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret39103
Site Haritası

Kıbrıs Köyü Hakkında

Kıbrıs Köyü , Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir.


Tarihçe

Kıbrıs, Osmanlı kayıtlarında 1462 yılından kalma kayıtlarda belgelerde adına rastlanılmakta olup o yıllarda adı kayıtlarda Kırbız olarak geçmektedir. Türk Tarih Kurumu'nda bu bölge halkının 3 kabileden oluştuğu (Hemiler, Cöcükler, Karaağalar) belirtilmektedir.

Ayrıca halen Tatar mahallesi adıyla geçen Tatarlar'ın Ankara savaşında Moğol hükümdarı Timur'un yanında savaştıkları (kayıtlara göre sarışın, mavi gözlü ve iyi ok atan) kimseler ve savaşı seyrinde çok önemli rol aldıkları belgelenmektedir. Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında köyden pek çok şehit verilmiştir. Meçhul asker kayıtlarında bunlardan bir kaçına ulaşılmıştır.

Mahallenin adını da alan 8 km uzunluğunda Kıbrıs Vadisi 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı özelliklerine sahiptir.

Düğün Geleneği

Düğüne başlanacağı davetiyelerle yakınlara bildirilir. [Eskiden "Okuntu" denilen bir davet şekli mevcuttu. Bu adete göre, yakınlara (eş-dost-hısım-akraba-komşu) hediye gönderilerek düğüne davet edilirlerdi.] Mahallede yapılan düğünler, genellikle Cuma günü başlar ve üç gün sürer. Düğün boyunca misafirlere yemek verilir. Ayrıca biri Cuma günü "Bayrak Yemeği", biri de Pazar günü gelin almaya gidilirken "Düğün Alayı Yemeği" olmak üzere davetlilere iki ayrı yemek verilir. Mahalledeki düğünlerde bu yemeklere herkes davet edilir. Gelin damat evine geldikten sonra düğün sona erer.

Mahallenin önemli yemekleri ;

Yaprak sarması (dolması), yarma aşı (yarma buğdayı ve yoğurtla yapılır), oda haşlaması, kavurma, el köftesi, gözleme, şepit, gaygana, kaha, içli börek, alt üst çörek, höşmerim, baklava, sarığı burma, ballı pişmaniye, sütlüaç ve haside'dir.

Coğrafya

Ankara iline 15 km, Mamak ilçesine 10 km uzaklıktadır. Ayrıca Mahallenin Doğukent sınırları içerisinde kalan bölgeleri vardır. Kıbrıs mahallesi’nin doğusunda Bayındır Mahallesi, kuzeyinde Yenibayındır ve Yeşilbayır Mahalleleri, batısında Kusunlar ve Yakupabdal Mahalleleri, Güneyinde ise Evciler ve Tekke Mahalleleri bulunmaktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları yağışlı ve soğuk, yazları ise sıcak ve kuraktır. Mahallenin yüksek olan yerleri ise ( Elma dağın etekleri) yazları serin olmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
200919200

200718500
20007300
19974800

Ekonomi

Kıbrıs mahallesi kuruluşundan başlayarak hayvancılık, sof dokumacılık (Ankara keçisinden dolayı) ve tarım ile meşgul olunmuştur. Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomik yapı 1960'lı yıllardan başlayarak Ankara il merkezine mahalle sakinlerinin işçi ve memur olarak çalışmaya gitmeleri nedeniyle ekonomik yapıda egemen olarak günümüzde ücrete dayanan bir ekonomik konum vardır.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulları vardır. Bunlar alper tunga ilköğretim okulu ve kıbrıs ilköğretim okuldur. Mahalle yerleşkesi içerisinde 9 adet camii ve de 3 adet mescit bulunmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Ulus ve Kızılay’a EGO Belediye Otobüsü işlemektedir. Ayrıca Ulus, Denizciler Caddesinden mahalleye dolmuş seferi düzenlenmektedir. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Derneğimize ait iki kattan oluşan sosyal tesisimiz vardır. Zemin katında dernek yönetim kurulu odası, mutfak, yemek salonu ve gasilhane bulunmaktadır. Gasilhanemizde ayrıca morg dolabımız da mevcuttur. Sosyal tesisin birinci katında ise iki bölümden oluşan toplantı salonu vardır. 

Designed By Mahmut ÇAĞLAR 2016

Hava Durumu
Takvim